Odpowiednie smarowanie wszystkich podzespołów układu napędowego motocykla to kluczowy warunek bezawaryjnej pracy silnika w Twojej maszynie. Jeśli zastanawiasz się, jak często wymieniać olej w motocyklu, ten artykuł jest dla Ciebie. Zapoznaj się z naszymi poradami i sprawdź jak prawidłowo dbać o silnik swojej maszyny.

Pierwsza wymiana oleju w motocyklu – kiedy?

Pierwsze tygodnie eksploatacji nowego motocykla to czas, w którym wszystkie elementy układu napędowego muszą się odpowiednio dotrzeć. W tym okresie dbałość o odpowiednie smarowanie silnika nabiera jeszcze większego znaczenia, co przekłada się na częstsze wymiany oleju. Co ile wymieniać olej w motocyklu, który niedawno zjechał z taśmy montażowej?

Zgodnie z ogólną zasadą, pierwsza wymiana powinna nastąpić po przejechaniu ok. 400 km, druga – w okolicach 1000 km. W pierwszym okresie użytkowania maszyny, elementy jednostki napędowej dopasowują się do siebie, dlatego konieczne jest szybsze usunięcie opiłków oraz zanieczyszczeń, które dostają się do oleju silnikowego. Po przebyciu 1000 km silnik można uznać za dotarty.

Jak często wymieniać olej w motocyklu?

Częstotliwość kolejnych wymian oleju w silniku powinna zostać określona w książce serwisowej, jednak czy w każdym przypadku należy sztywno trzymać się jej zapisów? Czy konieczna jest wymiana oleju w motocyklu na zimę, nawet jeśli od ostatniej nie minęło zbyt wiele czasu? I czy taką czynność trzeba wykonywać również przed sezonem? Jak się okazuje, wpływa na to wiele czynników.

Typ silnika, a interwał zmiany oleju

Jednym z kluczowych czynników jest rodzaj motocykla i zamontowanej w nim jednostki napędowej. Jak wiadomo, silnik crossa lub enduro poddawany jest inny przeciążeniom i jest eksploatowany nieco inaczej niż jednostka napędzająca crusera czy choppera. W pierwszym przypadku większość producentów zaleca zmianę co 8-10 000 km, w drugim – po przejechaniu ok. 15 000 km. Możliwa jest więc wymiana oleju w motocyklu latem, jak i na koniec jesieni – w zależności od wykonywanych przebiegów.

Kiedy można wydłużyć okres między wymianami?

Nasuwa się kolejne pytanie – czy interwał wymiany można skrócić lub wydłużyć? Jeśli jesteś u schyłku sezonu i Twoja maszyna nie przejedzie już więcej niż kilkaset km, a w dodatku planowana jest wymiana oleju na zimę, możesz bez obaw wydłużyć okres eksploatacji silnika aż do posezonowych czynności serwisowych.

Z kolei przy szczególnie intensywnej eksploatacji maszyny, gdy silnik regularnie poddawany jest wysokim przeciążeniom, zanieczyszczeniom czy skrajnie wysokim temperaturom, zalecana jest częstsza wymiana, niż przewiduje to książka serwisowa.

Wymiana oleju w motocyklu jesienią, czy na wiosnę?

W motocyklu przechowywanym w nieogrzewanym garażu warto wykonać taką czynność zarówno po sezonie, jak i przed rozpoczęciem kolejnego. Wymiana oleju w motocyklu na zimę pozwoli lepiej zadbać o silnik, który w chłodnym pomieszczeniu chłonie duże ilości pary wodnej. Na jego stan niekorzystnie wpływają również kwasy wydzielające się wraz ze starzeniem się oleju, dlatego warto usunąć zanieczyszczony płyn z jednostki napędowej wiosną i zalać motor nowym olejem.

Jak sprawdzić stan oleju w motocyklu?

Wiesz już, jak często wymieniać olej w motocyklu, jednak równie ważna jest regularna kontrola jego prawidłowego poziomu. Istnieje na to kilka sposobów w zależności od konstrukcji maszyny i zaleceń producenta. Stan oleju w motocyklu sprawdzić możesz zarówno bagnetem, jak i korzystając ze skali umieszczonej na misie olejowej. Prawidłowy poziom powinien oscylować pomiędzy minimum a maksimum. Pamiętaj, by sprawdzanie stanu oleju zawsze przeprowadzać na równej powierzchni.