Coraz większa liczba kierowców decyduje się na zakup nowoczesnego wideorejestratora, który przydaje się często w najmniej oczekiwanej chwili. Podobny trend widoczny jest wśród zwolenników jednośladów, ale w przypadku motocykli znacznie więcej osób decyduje się na kamery sportowe. Są one w stanie zapewnić większość funkcji wideorejestratorów, ale przede wszystkim umożliwiają bezpieczne tworzenie wysokiej jakości nagrań. Różnorodne uchwyty oraz akcesoria znacznie ułatwiają montaż kamery bezpośrednio na motocyklu lub kasku. Zastanawiając się gdzie dokładnie umieścić kamerkę, warto rozważyć najpierw wady i zalety obu rozwiązań.

Montaż kamery na kasku – jakich błędów warto unikać?

Nowoczesne kamery sportowe są bardzo lekkie podobnie jak całe oprzyrządowanie, które niezbędne jest do prawidłowego montażu. Mocowanie kamery na kasku to bardzo praktyczne rozwiązanie, które sprawdza się w większości sytuacji drogowych. Wykorzystanie profesjonalnego mocowania zamiast taśmy klejącej oraz złączek błyskawicznych to najprostszy sposób na uniknięcie problemów lub nieumyślne uszkodzenie kamery. Sam proces montażu nie powinien stanowić dla nikogo większych trudności, ponieważ wystarczy postępować jedynie z instrukcją producenta mocowania. Dobrze jednak upewnić się czy jest ono kompatybilne z danym modelem kamery, zaś w przypadku trudności lub wątpliwości zawsze można zapytać specjalistę ze sklepu. Jedną z niewielu sytuacji, kiedy mocowanie kamery na kasku może nie być najlepszym pomysłem, jest poruszanie się crossem po leśnych gęstwinach. Położone niżej gałęzie drzew i krzewów mogą wtedy znacznie łatwiej zahaczyć o wystającą kamerę, jednak wszystko w praktyce sprowadza się do umiejętności oraz uwagi kierowcy. Ponadto niektóre modele kamer oraz rodzaje mocowań umieścić można z przodu kasku, dzięki czemu nie generuje to dodatkowego oporu powietrza w trakcie jazdy.

Mocowanie kamery na kasku – czy to bezpieczne?

Montaż kamery na kasku to doskonałe rozwiązanie dla osób poruszających się głównie po mieście, ponieważ nie trzeba martwić się demontażem wideorejestratora przy każdym postoju. Kamerę zamocowaną na kasku znacznie ciężej ukraść, ponieważ większość motocyklistów rzadko się z nimi rozstaje. Firmy takie jak GoPro implementują w swoich produktach dodatkowe zabezpieczenia, które znacznie utrudniają dostęp do zarejestrowanych materiałów osobom nieupoważnionym. W kwestiach technicznych związanych z montażem kamery na kasku wystarczy zaufać instrukcji, którą zapewnia każdy rzetelny producent.

Mocowanie kamery na motocyklu – jak dobrać odpowiednie akcesoria montażowe?

Wbrew pozorom mocowanie kamery na motocyklu jest znacznie mniej bezpiecznym rozwiązaniem niż kask. Najczęściej popełnianym błędem w tym przypadku jest umieszczenie kamerki w nierozsądnym miejscu lub nieuwaga w trakcie jazdy. Nawet wysokiej jakości mocowanie nie jest w stanie ochronić przed uszkodzeniem sprzętu, jeśli zahaczy on o coś w trakcie jazdy z większą prędkością. W kwestii takiej jak kamera na motocykl trzeba dobrze przemyśleć jej przeznaczenie, ponieważ ułatwia to dobranie odpowiedniego uchwytu i mocowania.